Požadavek zněl: „čína“, tak jsem měla vymyšlení oběda jasné, teď už ho jen uvařit. Protože brambory byly včera, těstoviny zase předtím a knedlíky budou zítra, zbyla jako příloha rýže. Běžně dělám k číně obyčejnou rýži, jenže dnes jsem se rozhodla pro malou změnu, najít si originální recept z Číny na rýži. Ani to netrvalo dlouho a recept jsem našla, čínsky se jmenuje Yangzhou smažená rýže. Originální recept je s čínskou šunkou a krevetama, a protože krevety se u nás nejí, udělala jsem obměnu receptu. Proto tedy nepíšu v názvu originální název, ale českou úpravu.
Jak tedy na smaženou rýži?
Tato část je stejná jako originální recept. Použije se předem vařená rýže (nejlepší by bylo mít čínskou rýži, jenže jsem barbar a tak jsem použila naši obyčejnou). Rýže se 2x vypere ve vodě, do hrnce se dá tolik vody, kolik je rýže. Autor originálního receptu píše, že používá k odměření prst, tzn. kolik je rýže na výšku prstu, tolik se dá vody na stejnou výšku prstu, netřeba žádné odměrky. Rýže se nechá v hrnci 20 minut odpočinout, pak se opatrně přivede k varu a vaří se 15 minut, ale pozor aby nepřekypěla, také se nesmí celou dobu nadzvednout poklice hrnce. Po dovaření se rýže nechá v hrnci dál dojít a zchladnout.
Další pokračování přípravy smažené rýže je v přípravě zeleniny. Na lžíci oleje se osmaží mrkev nakrájená na kostičky a hrášek (čerstvý nebo mražený), přidala jsem ještě cibuli, kterou máme rádi. To žluté na kostičky je taky mrkev, ale „bílá“, nastala genetická vada v pigmentu 😀 Teď by se měla stejným způsobem připravit i šunka a krevety, ale tento krok jsem vynechala a místo toho osmažila kuřecí prsa. Prsa jsem nakrájela na plátky, osolila, opepřila a celé plátky osmažila. Po osmažení, před přidáním do rýže, jsem je natrhala/nakrájela na kousky.
A teď už přichází na řadu smažení rýže. Předem uvařená rýže se rozmělní na menší části, protože po uvaření drží při sobě, to je naše lepivá rýže. Na nepřilnavou pánev se vysype rýže, uprostřed se udělá místo, do kterého se dá rozpustit lžíce oleje a do tohoto místa se vlijí 2 rozšlehaná vejce. Na 6 hrnků vařené rýže jsou 2 vejce. Rýže s vajíčky se míchá a nechá se rychle opéci. Když je rýže s vajíčky dobře osmažená, přidá se osmažená zelenina, maso na kousky, lehká sójová omáčky (dala jsem cca 2 lžíce), trochu soli a pepř. Na závěr by měla přijít jarní cibulka, ale místo ní jsem tam měla obyčejnou cibuli.
Tak taková je úprava čínského receptu Yangzhou smažené rýže, pyšná na to nejsem, ale na to, že to byla celkem rychlá akce, tak se povedlo. Příště se připravím lépe a vylepším to. Bohužel naše rýže na to není vhodná, protože je moc lepivá. Ve výsledku smažená rýže vypadala jako rizoto, takže ji rodina ocejchovala jako činzoto 🙂 Ale chutnala dobře, to zase ocenili.