Bramborové placky u nás doma milujeme, dalo by se tedy říct, že budou často k jídlu, ale opak je pravdou, moc se mně totiž u nich nechce stát, válet je a péct. … Ale joo, dělám se s nimi, protože ta chuť je úžasná.
Ze všeho nejdůležitější je uvařit si dopředu brambory ve slupce, nejlépe den dopředu, určitě se nedají použít čerstvě uvařené i když vychladlé. I když dá se, ale je to pak piplačka, hrozně lepí.
Vzpomínám si, jak maminka i babička vzpomínaly, že dřív braly uvařené brambory ty, které vařívávali domácímu zvířectvu, tzn. prasatům, drůbeži. Ale nebojte se, braly se rovnou z kotle, kde se brambory vařily ve velkém a ještě se pro zvířata nezpracovaly 🙂
Když máte brambory dobře vychladlé, tak už stačí přikročit k vytvoření těsta a stát a válet a péct a mastit.
Jak na těsto na bramborové placky?
Potřebujete pouze hladkou mouku, oloupané a najemno nastrouhané brambory a trochu soli.
Jakmile máte těsto vypracované, je potřeba ho celkem rychle zpracovat, protože brambory v těstě začnou vlhnout a těsto se pak hodně lepí a špatně se vyvaluje. Uděláme si váleček, z kterého odkrajujeme malé kousky a pak je pěkně na dobře podsypaném válu vyvalujeme na tenké placky. Dřív se bramborové placky pekly přímo na plotně starých kamen, ale ty už dneska fungují maximálně někde na chatě nebo v hodně starých domcích, takže použijeme pánev, nepřilnavou. Peču jak na keramické, tak i na teflonové, ale dobré je mít pánev se silným dnem. Kdo ji nemá, může pod pánev použít litinovou plotýnku. Placky se pečou nasucho, žádný tuk pod ně. Pečte z každé strany dokud se nezačnou dělat opečené flíčky, někdy se při pečení dělají bubliny 🙂
Jakmile je placka z obou stran opečená, dejte ji na talíř a tam ji pomažte sádlem, stačí z jedné strany, protože další placka si natáhne tuk z té pod ní. Někde jsem četla, že se mažou máslem, ale nedovedu si představit, že by je naše babičky mazaly máslem, to byla vzácnost, sádlo bylo mnohem dostupnější. A hlavně, ta chuť s dobře vyškvařeným sádlem je výborná.
Já jsem zvyklá jíst bramborové placky nasladko, pomazané povidly, manžel je zase zvyklý a miluje je s čočkovou polívkou a ještě jim říká pekáče :), prostě jak má kdo rád. Dobré pochutnání.