Svíčková

Opět jedna klasika.

Každý ji dělá jinak, každému chutná jiná, takže napíšu recept, jak ji dělám já.

Maso používám většinou vepřové, přesněji vepřovou panenku. Nijak ji nenakládám, jen ji prošpikuji slaninou, opeču, osolím.

Na svíčkovou používám ze zeleniny mrkev, petržel, celer a cibuli. Vše nakrájím na cca centimetrové kousky (tedy jindy si krájím sama, ale dnes krájel manžel, čímž mu děkuji za pomoc), nasypu pod opečené maso, přidám pár kuliček celého nového koření, celého pepře, pár bobkových listů a posypu sušeným tymiánem. Navrchu ještě malinko posolím a pocukruju. Lehce podliju vodou a peču cca 2 hodiny na 180 – 200 st.

Příprava svíčkové

Když je maso upečené, vyjmu ho bokem a začne lovení kuliček 😀 Nepoužívám totiž sítko ani pytlíček na koření, takže si musím pamatovat, kolik kuliček jsem tam dala. Většinou dávám 5 a 5 kuliček, tak pak hledám 😀 Dnes jsem jich našla 9, s desátou musel pomoct manžel, našel ji rychle.

Po vyndání kuliček a samozřejmě i bobkového listu zeleninu rozmixuju, někdo ji pasíruje, jiný rozmačkává, já mám radši homogennější omáčku, ale až do úplně hladka ji nemixuju, drobné kousky nevadí. Po rozmixování přidám špetku mletého zázvoru, kapku citrónu, zeleninu naředím lehce mlékem a nakonec přidám zakysanou smetanu. Tady se opět můžeme lišit, jiní používají smetanu ke šlehání, také jsem ji dřív přidávala, ale jednou jsem zkusila zakysanou smetanu a dnes už jinak svíčkovou nedělám. Většinou mám tolik zeleniny, že omáčku nemusím ředit a pak zahušťovat moukou. Nakonec ochutnám a případně dosolím nebo přidám trošku tymiánu.

Ke svíčkové je samozřejmě domácí houskový knedlík.

Na dozdobení na talíři si doma dáváme šlehačku (pokud je) nebo zakysanou smetanu a domácí černý rybíz na sladko, je totiž lepší než brusinky 🙂

Svíčková

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *